Kalamitné územie TANAP-u revitalizujú s dôrazom na prirodzenú obnovu

05.03.2007 Poprad

Tatranská Lomnica 5. marca (TASR) - Revitalizácia kalamitného územia spravovaného Štátnymi lesmi (ŠL) TANAP-u bude pokračovať aj v tomto roku v súlade s proj...
Tatranská Lomnica 5. marca (TASR) - Revitalizácia kalamitného územia spravovaného Štátnymi lesmi (ŠL) TANAP-u bude pokračovať aj v tomto roku v súlade s projektom, ktorý kladie dôraz na prirodzenú obnovu poškodeného lesného ekosystému v kombinácii s umelou výsadbou, nie však celoplošnou.

Po dvoch rokoch od kalamity zaevidovali ŠL TANAP-u prirodzené zmladenie lesných drevín na ploche takmer 520 hektárov. Prevládajú smrek a jarabina, v menšej miere sú zastúpené jedľa, borovica, smrekovec a z listnatých drevín jaseň, jelša, breza a osika.
Podľa Jána Marhefku z odboru starostlivosti o lesy ŠL TANAP-u sa podarilo vytvoriť podmienky pre rast prirodzeného zmladenia predovšetkým včasným spracovaním následkov vetrovej kalamity z novembra 2004. Predpokladá, že ak by kalamitnú drevnú hmotu odstránili aj z území, kde nedostali povolenie na jej spracovanie, prirodzeného zmladenia by bolo podstatne viac.
Významnú úlohu pre nástup prirodzeného zmladenia bude zohrávať už v blízkej budúcnosti plocha s kopami haluziny a koreňovými koláčmi, ktorá zaberá značnú časť kalamitného územia. Haluzina sa bude postupne rozkladať, čím vznikne ďalšia plocha pre nástup prirodzenej obnovy cieľových a prípravných drevín. \"Druhové zloženie porastov v budúcnosti bude trochu iné ako pred kalamitou. Najväčšie zastúpenie si pravdepodobne zachová smrek, pretože prevažná časť poškodeného územia je v 5. a 6. lesnom vegetačnom stupni, kde je smrek prirodzene najrozšírenejší. Vzrastie podiel borovice lesnej, smrekovca opadavého či javora horského. Z prípravných drevín budú mať významné zastúpenie breza, jelša, jarabina a osika, \" spresnil Marhefka.
Po skončení obnovy na kalamitných plochách a odrastení druhovo pestrých lesných porastov budú podľa neho nevyhnutné ďalšie pestovateľské opatrenia ako dodatočná sadba a podsadba, účelové prerezávky a prebierky. Zabezpečia požadovanú štruktúru drevín a vytvoria podmienky na ich nepretržitú obnovu. Výsledkom by mali byť rôznoveké porasty, drevinovo pestré, výškovo a plošne diferencované s predispozíciou k vysokej stabilite.
 

Vyberte región

mark